KULLANCS ENCEPHALITIS VÉDŐOLTÁS

KULLANCS ENCEPHALITIS VÉDŐOLTÁS

A tavasszal érkezésével együtt jár a jó idő, erdőben kirándulások, parkban sütkérezések és nagy játszóterezések a gyermekekkel. Azonban fontos felkészülni a lehetséges veszélyforrásokra, így a kullancsokra és az általuk terjesztett kullancs encephalitis vírusra is.A kullancs encephalitis vírus ellen ugyanis csak egy több lépésből álló védőoltás nyújt teljes védelmet.

Online Bejelentkezés

Prof. Dr. Mészner Zsófia

III. kerület, Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos út 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet

Mi az a kullancs encephalitis nevű betegség?

A kullancs encephalitis egy vírusos fertőző betegség, amelyet a kullancsok terjesztenek, és az agy és az idegrendszer gyulladását okozhatja. A betegséget a kullancsok általában az érintett területen élő állatokról, például szarvasokról, rókákról, egerekről és madarakról szedik össze, majd átvihetik az emberre is, ha megcsípik vagy megharapják őket. A kullancsok általában tavasszal és nyáron aktívak, amikor a hőmérséklet magasabb. A kullancs encephalitis főként olyan területeken fordul elő, ahol a kullancsok általában nagyobb populációban élnek, mint például Európa, Ázsia és Észak-Amerika.

A kullancs encephalitis tünetei közé tartozik a láz, a fejfájás, az izomfájdalom, az általános rossz közérzet, a szédülés, a hányás és az émelygés. A súlyosabb esetekben a betegség az agyhártyagyulladás, az agyvelőgyulladás és más súlyos szövődmények kialakulásához vezethet, amelyek akár halálosak is lehetnek. Az időben történő diagnózis és kezelés fontos a szövődmények megelőzése érdekében.

Mi az a kullancs encephalitis védőoltás?

A kullancs encephalitis (agyhártyagyulladás) védőoltás egy olyan oltás, amely védelmet nyújt a kullancs által terjesztett agyhártyagyulladás ellen. Ez az oltás általában azok számára ajánlott, akik olyan területen élnek vagy oda utaznak, ahol a kullancs encephalitis gyakori vagy endémiás. Az oltást általában két vagy három adagban kell beadni és hatékony védelmet nyújt a betegség ellen. Az oltás nem nyújt védelmet más kullancs által terjesztett betegségek, például a Lyme-kór ellen. Az oltást általában az utazás előtt néhány hónappal kell beadni, hogy teljes védettséget biztosítson a kullancs encephalitis ellen.

Mikor kell beadatni a kullancs encephalitis védőoltást?

A kullancs encephalitis védőoltás beadatása időpontja attól függ, hogy hol és milyen időszakban tervezi az utazást vagy hogy hol él az illető. Az oltás beadásának az időpontja függ az évszaktól, a tartózkodás időtartamától és a kullancs által terjesztett betegségek előfordulási gyakoriságától az adott területen.A kullancs encephalitis az Európai Unió területén szinte minden országban előfordulhat. Kullancs encephalitis endémiás területnek számít: Svédország, Finnország, Balti Államok, Németország, Csehország, Svájc, Ausztria, Magyarország, Szlovénia, Oroszország és Szibéria. A betegség előfordulásának kockázata függ a területtől, az időjárástól és az évszaktól, általában a kullancsok által lakott erdős vagy mezős területeken van a legnagyobb kockázat.

Alapvetően az oltások beadását (az első két adagot mindenképpen) célszerű a kullancsok tavaszi aktivitása előtt, azaz télen megkezdeni. Magyarországon két oltóanyag van forgalomban.

Az egyik külön van 1-12 éves korú gyerekeknek és 12 éves kor feletti személyeknek.

Az alapimmunizálás 3 oltásból áll. Az első oltást követő 1-3 hónap múlva kell beadni a 2. oltást, és ezt követő 9-12 hónap múlva a 3. oltást.

Amennyiben gyors védettség kialakítása szükséges akkor a 2. oltást, az elsőt követő 7. napon, a 3.-at pedig az oltás megkezdését követő 21. napon lehet beadni.

A védettség legkorábban a második oltást követő 14 nap múlva alakul ki.

A hosszantartó védettség biztosítása érdekében az alapimmunizálás után az első emlékeztető oltás beadására három év múlva van szükség, ezt követően 49 éves korig öt évenként kell emlékeztető oltást adni, 49 éves kor felett az emlékeztető oltások beadása háromévenként szükséges..

A másik fajtában külön van 1-16 éves korú gyerekeknek, illetve 16 év feletti személyeknek oltóanyag.

A védettség kialakításához ennél is 3 oltásra van szükség. A második oltást az első után 1-3 hónappal később, a 3. oltást a második után 9-12 hónap múlva szükséges beadni. Amennyiben gyors védelem kialakítása szükséges, abban az esetben a 2. oltás az első után 14 nappal adandó.

A hosszantartó védettség biztosítása érdekében 60 éves korig az első emlékeztető oltást a 3. adag után nem több mint 3 évvel kell beadni, a következőket 3-5 évente. 60 év felettieknek mindig 3 évente ajánlott az emlékeztető oltások beadása.

Ajánlott konzultálni orvosával, aki a tervezett utazás, lakó környezet és az egyéni egészségi állapot alapján tudja meghatározni az optimális oltási ütemtervet. 

Mikortól és hogyan tanácsos a gyermekek kullancs encephalitis ellen való beoltása?

A kullancs encephalitis elleni oltás biztonságos és hatékony gyermekek számára is. Az oltás hatékony védelmet nyújt a kullancs encephalitis ellen és csökkenti a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatát. Az oltás általában 1 éves kortól adható be. A gyerekeknek általában két vagy három adag oltást adnak, amelyeket az első oltás után néhány hónappal, majd a második oltás után egy évvel adják be. A harmadik oltást csak bizonyos esetekben javasolják, például, ha a gyermeknek magasabb kockázata van kullancs encephalitis betegségre. Az oltás mellékhatásai általában enyhék és átmenetiek, például helyi reakciók alakulhatnak ki, lokális gyulladás, láz vagy fáradtság. A gyerekek oltásának ütemtervét és az oltás beadásának idejét a gyermek orvosa határozza meg az egyéni egészségi állapot és az egyéb körülmények alapján.

Miért fontos a kullancs encephalitis védőoltás?

A kullancs encephalitis oltás beadása fontos, mert a betegség súlyos szövődményeket okozhat, például agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás vagy akár halál is előfordulhat. A kullancs encephalitis oltás erősen ajánlott azok számára, akik hosszabb időt terveznek eltölteni a kullancsok élőhelyein, vagy azok számára, akik a munkájuk során fokozottan vannak kitéve a kullancsokkal való érintkezésnek. A kullancs encephalitis oltás különösen fontos az idősebbek, az immunhiányosak és a kullancsokkal való gyakori érintkezésben állók számára. Az oltás általában biztonságos és jól tolerálható, enyhe mellékhatásokkal jár. Az oltás beadása előtt érdemes orvoshoz fordulni, hogy felmérjék az egyéni egészségi állapotot és a kullancs encephalitis kockázatát.

Mitől véd meg a kullancs encephalitis védőoltás? Kullancs encephalitis elleni védőoltás

A kullancs encephalitis védőoltás az encephalitis vírus két altípusa ellen nyújt hatékony védelmet. A kullancs encephalitis védőoltás segít a szervezetnek azonosítani és elpusztítani az encephalitis vírust, amelyet a kullancsok terjesztenek. A kullancs encephalitis oltás aktív immunválaszt vált ki a szervezetben, amely felkészíti a szervezetet arra, hogy ha később fertőzést kap a vírussal, akkor gyorsabban és hatékonyabban reagáljon rá, és enyhíti a betegség tüneteit illetve csökkenti a súlyosabb szövődmények kialakulásának kockázatát.

A kullancs encephalitis oltás hatékonysága általában magas, és a védettség hosszabb távon is fennmarad. Az oltás nem csak a betegség kialakulásának megakadályozásában segít, hanem csökkentheti a betegség okozta szövődmények és halálozás kockázatát is.

Kullancs encephalitis gyanúja esetén mi a teendő?

Ha azt gyanítja, hogy kullancs encephalitis fertőzéssel rendelkező kullancs harapta meg, azonnal forduljon orvoshoz. A kullancs encephalitis vírus okozta betegség kezelését az első tünetek megjelenése után azonnal meg kell kezdeni, mivel a korai kezelés kulcsfontosságú a betegség súlyosságának csökkentésében.

Az encephalitis vírus okozta betegség tünetei közé tartozik a magas láz, a fejfájás, a hányinger, a rossz közérzet, a nyaki merevség, az izomgyengeség, a tudatzavar és az epilepsziás rohamok. A tünetek súlyossága változó lehet és az encephalitis vírus okozta betegség súlyos esetekben akár halálos is lehet.

A kullancs encephalitis megelőzése érdekében fontos, hogy a kullancsokat elkerüljük vagy időben eltávolítsuk a bőrről. A kullancsokkal való érintkezés után az érintett területeket alaposan meg kell mosni szappannal és vízzel, és a kullancsot minél hamarabb el kell távolítani a bőrről. Ha lehetséges, a kullancs eltávolítását egy orvos vagy más egészségügyi szakember végezze el, hogy a kullancs feje ne maradjon a bőrben.

Kullancs encephalitis kezelése

A kullancs encephalitis kezelését az első tünetek megjelenése után azonnal meg kell kezdeni. A kezelés általában a tüneti kezelésre és az érintett beteg állapotának monitorozására korlátozódik, mivel nincs specifikus kezelés a betegségre.

Az orvos általában lázcsillapító gyógyszereket és fájdalomcsillapítókat ír fel a betegnek, hogy enyhítse a lázát, a fejfájást és egyéb tüneteit. A betegség akár kórházi ellátást is igényelhet, ezért fontos a kullancs encephalitssal küzdő páciens állandó monitorozása. A kullancs encephalitis vírus okozta betegség megelőzése érdekében az oltás a legjobb módszer. Fontos megjegyezni, hogy a kullancs encephalitis súlyos betegséggé fajulhat és az időben történő kezelés nagyon fontos. Ha Ön észleli a betegség tüneteit, azonnal forduljon orvoshoz, különösen, ha tudja, hogy kullancs encephalitis fertőzés veszély lehetőségének volt kitéve. 

Téma szakértői

Utolsó módosítás:2023.07.05 14:33